ciapka ciapka
English   Pусский
logo

baner
ciapka
Jesteś tutaj: Strona główna -> Naziemna Telewizja Cyfrowa DVB-T


NowościNapisz do nas!* Imię:
* Nazwisko:
Telefon:
* E-mail:
* Wiadomość:
 

Naziemna Telewizja Cyfrowa DVB-Tzdjecie

DVB-T to standard telewizji cyfrowej DVB nadawanej z nadajników naziemnych. W Polsce do 2013 roku zastąpi całkowicie telewizję analogową czyli taką jaką możemy odbierać teraz za pomocą zwykłej anteny i telewizora.

Naziemna telewizja w całej Polsce będzie cyfrowa. Istniejący aktualnie analogowy sygnał telewizyjny zostanie zastąpiony przez nowy mocniejszy sygnał cyfrowy. Oznacza to, że wszyscy będą musieli przełączyć się na
vstandard cyfrowy, aby odbierać telewizję naziemną. Zyskasz w zamian cyfrową jakość obrazu i dźwięku.

Cyfrowa telewizja zajmuje mniej miejsca w dostępnym paśmie do przekazu sygnału. Oznacza to, że będzie miejsce na większą liczbę kanałów TV, programy lokalne, telewizję HD.

Jeżeli chcesz nadal oglądać programy TV, będziesz musiał przystosować telewizory do odbioru sygnału
cyfrowego przed całkowitym wyłączeniem sygnału analogowego.

 

KORZYŚCI DVB-T

Większa liczba kanałów:

Nadajniki dzięki emisi cyfrowej mogą transmitować większą ilość programów telewizyjnych (i radiowych) w obrębie jednego kanału.
Obecnie na jednym kanale możemy oglądać jeden program.
W przypadku emisji cyfrowej na jednym kanale można odbierać jeden tzw. multipleks czy zestaw kilku kanałów telewizyjnych w tym również programy w jakości HD.

Zdecydowanie lepsza jakość obrazu i dźwięku:

Emisja cyfrowa zapewnia idealną jakość obrazu i dźwięku. Oglądając cyfrowy obraz nie zobaczymy ?śnieżenia? czy ?odbić?, które często powodują duży dyskomfort w oglądaniu tradycyjnej telewizji analogowej. W obrazie cyfrowym tego typu zjawiska nie występują.
Dźwięk w DVB-T przesyłany jest również cyfrowo w najwyższej jakości. Dodatkowo możemy odbierać wielokanałowy (przestrzenny) dźwięk Dolby Digital.

Dodatkowe funkcje:

Oprócz najwyższej jakości obrazu, dźwięku oraz większej liczby kanałów, DVB-T oferuje funkcję, które zwiększają wygodęi atrakcyjność oglądania telewizji:

- EPG to elektoroniczny przewodnik po programach dzięki któremu na ekranie widzimy program telewizyjny wszystkich kanałów jakie możemy odbierać - kupowanie papierowego programu nie jest już niezbędne.

- PVR - Posiadając odpowiedni tuner możemy również nagrywać (z możliwością zaprogramowania) programy telewizyjne, oraz zatrzymać na chwilę program, który jest nadawany.

- VoD telewizja cyfrowa daje również możliwosć skorzystania z usługi ?Video na życzenie? czyli wirtualnej wypożyczalni filmów i programów. Możemy w każdej chwili wybrać film za pomocą pilota
i obejrzeć go kiedy będziemy chcieli - tak jak film na płycie DVD (w Polsce ta usługa nie jest jeszcze dostępna).

 

JAK ODBIERAĆ DVB-T

Do odbioru telewizji cyfrowej niezbędny jest dedykowany dekoder/tuner. W najnowszych telewizorach jest integralną częścią składową urządzenia. W przypadku starszych telewizorów konieczne jest zakupienie zewnętrznego dekodera, który podłączamy do telewizora, lub zakupienie Modułu konwertującego sygnał MPEG-4 na MPEG-2 ale jedynie w przypadku gdy telewizor posiada gniazdo CI (Common Interface). Ważne jest aby przy zakupie telewizora z wbudowanym dekoderem sprawdzić czy działa on w standardzie MPEG-4, który jest standardem obowiązującym w Polsce (niektóre telewizory mają wbudowany dekoder MPEG-2 za pomocą którego nie będzie można bez dokupienia odpowiedniego modułu konwertującego sygnał, odbierać programów).

Jeżeli chodzi o antenę do odbioru DVB-T, to nie ma potrzeby stosować specjalnych anten, wystarczy nam antena którą do tej pory stosowaliśmy do odbioru naziemnej telewizji nadawanej analogowo w paśmie UHF 21-60. Większość produkowanych do tej pory anten na pasmo UHF przystosowana była do pracy w zakresie kanałowym 21-60, więc jeżeli nasza dotychczasowa antena pracuje w takim paśmie nie musimy nic zmieniać.
Jedynym bardzo ważnym wymogiem jest dobrze wykonana instalacja antenowa.

 

KIEDY NASTĄPI WYŁĄCZENIE TV ANALOGOWEJ

 

Termin wyłączenia TV Analogowej

7.11.2012

28.11.2012

19.03.2013

22.04.2013

10.05.2013

17.06.2013

23.07.2013

Obszar wykorzystywania częstotliwości

Zielona Góra

Żagań

Gdańsk

Iława

Poznań

Elbląg

Rzeszów

Szczeciń

Warszawa

Wisła

Częstochowa

Gorlice

Kłodzko

Opole

Rabka

Szczawnica

Tarnów

Wrocław

Zakopane

Białogard

Bydgoszcz

Gniezno

Kalisz

Katowice

Konin

Koszalin

Kraków

Lębork

Łódź

Piła

Swinoujście

Białystok

Bieszczady

Deblin

Kielce

Lublin

Olsztyn

Opoczno

Płock

Przemyśl

Siedlce

Suwałki

Zamość

Giżycko

Jelenia Góra

Leżajsk

Ostrołęka

 


ciapka
Copyright © 2009. Wszelkie prawa zastrzeżone dla Radomska Wytwórnia Telekomunikacyjna
Projekt i wykonanie Netma dla Radomskiej Wytwórni Telekomunikacyjnej